Święta? Przede wszystkim bezpieczne!
Święta Wielkanocne to czas rodzinnych spotkań i wyjazdów. Wiele osób szykuje się do podróży, do rodziny lub w miejsca, w których chce spędzić ten wolny czas. Pamiętajmy, aby przede wszystkim podróż ta, była bezpieczna. Przed wyjazd należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, a osoba, która ma być kierującym, powinna być wypoczęta i nie spożywać dzień wcześniej alkoholu. Zabezpieczmy również przed wyjazdem nasz dom. Nie chwalmy się wyjazdem w sieci, poinformujmy zaufane osoby, aby zwracały uwagę czy nikt nie „kreci się” przy drzwiach lub na podwórku.
Drugim aspektem świąt są przygotowania. Pamiętajmy, że w rejonie targowisk i marketów będzie wzmożony ruch pojazdów, należy zachować szczególną ostrożność i cierpliwość, dotyczy to zarówno kierujących szukających miejsc na parkingach lub stojących w długich kolejkach, jak i pieszych. Nie tylko należy przed wejściem na jezdnię zwrócić uwagę czy w danym miejscu jest to dozwolone, ale czy nie nadjeżdża pojazd i upewnić się, że kierujący nas widzi. Dotyczy to w szczególności sytuacji na parkingu, gdzie z powodu innych pojazdów, kierujący mogą mieć ograniczoną widoczność. Bez względu na to, kto jest winny, w takich zdarzeniach fizycznie, zawsze najbardziej ucierpi pieszy. W trakcie zakupów pamiętajmy, aby bez potrzeby nie zabierać dużej ilości gotówki, trzymać dokumenty i portfel w bezpiecznym miejscu, w zamkniętej kieszeni lub torebce. Nie pozostawiać ich na wózkach bez opieki.
Trzecim aspektem są cyberzagrożenia. Duża część zakupów odbywać się będzie w sieci. Sprawdzajmy, czy platforma/sklep gdzie dokonujemy zakupu, nie została niedawno utworzona, podchodźmy ostrożnie do „super okazji” i sprawdzajmy opinię o sprzedającym. Pamiętajmy, by nie wchodzić w linki do płatności wysyłane przez sprzedawcę lub kupującego, po których mamy zalogować się na nasze konto, jeżeli nie mamy stu procentowej pewności, że jest to bezpieczne. W takim okresie nasila się aktywność oszustów, wysyłających w wiadomościach informacje o na przykład: niedopłacie za paczkę, na rachunku za prąd lub gaz. W bardzo wielu przypadkach jest to próba oszustwa. Po wejściu w zawarty link możemy ściągnąć złośliwe oprogramowanie, które da dostęp do naszego telefonu czy komputera. Może to spowodować kradzież naszych danych osobowych, dostęp do kont bankowych lub komunikatorów, przez które w naszym imieniu do naszych bliskich będą wysyłane wiadomości z prośbą o przesłanie pieniędzy za pośrednictwem na przykład BLIK`a, pod różnymi „legendami”: „mamo/tato zgubiłem telefon – przelej mi na nowy”, „zgubiłem portfel – przelej na bilet”. Zadzwońmy na znany nam z umów lub oficjalnych stron numer telefonu do instytucji, banku lub sklepu kontakt, aby potwierdzić sytuację, zanim wejdziemy w danym link lub wyślemy pieniądze BLIK`iem.
Te wszystkie elementy to podstawa bezpiecznych świąt – by były szczęśliwe – zadbajcie o siebie nawzajem.